Poprzedni temat :: Następny temat
Grupa niesprawności
Autor Wiadomość
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-10-23, 18:39   

Aby już nigdzie nie odsyłać cytuję;


Renta socjalna przysługuje osobie, która:

* jest pełnoletnia oraz
* jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
o przed ukończeniem 18. roku życia albo
o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat,


Mówmy więc o konkretach - renta socjalna dla kogo? Która osoba z wadą słuchu jest całkowicie niezdolna do pracy?

Aby była jasność - żaden orzecznik w świetle obowiązującego prawa nie może takiej osobie przyznać renty socjalnej. Jeśli się sumują różne choroby, dysfunkcje - może być różnie. Trzeba jednak wyobraźni, aby w miarę sprawną fizycznie i umysłowo osobę uznać za całkowicie niezdolną do pracy. Niestety, zdarza się - klasyczne naciąganie państwa /podatników/ przy jednoczesnym przekroczeniu uprawnień przez orzeczników.

Nie mam zamiaru dyskutować czy takie prawo jest słuszne czy nie. Jest jak jest - a form pomocy społecznej jest dość sporo.
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
ewula 

Dołączyła: 23 Paź 2008
Posty: 3
Skąd: Chełm
Wysłany: 2008-10-23, 21:33   

dziękuje serdecznie za odpowiedz, ale swoja droga jestem ciekawa jak podchodzą inne ZUS-y , czy to są jakieś odgórne paragrafy , które ich obowiązują
_________________
Ewa
 
 
     
Honorka 

Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: 2008-10-27, 22:58   

Obecnie mój syn ma skończone dwa lata. Ma orzeczenie o niepełnosprawności, z tego tytułu dostajemy 153 złote zasiłku rehabilitacyjnego i 60 złotych dodatku na sprzęt rehabilitacyjny,czy coś w tym stylu jakoś tak się to nazywa. Zadnych innych pieniędzy nie dostaję dla syna, i jestem ciekawa czy jeszcze jakieś mogą się mu należeć. W opiece wszystko mgliście tłumaczą i nie wiem tak do końca jak to wygląda. Proszę o pomoc .

Pozdrawiam :)
_________________
Nucleus Freedom. Marzec 2008
 
 
     
K.Sadowski 

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 42
Wysłany: 2008-10-29, 21:52   

Honorka możesz jaśniej. Rozumiem, że dostajesz na dziecko 154 zł z ZUS zasiłku pielęgnacyjnego. A ten dodatek rehabilitacyjny (60zł) też przyznał Ci ZUS czy PCPR? NA jakich warunkach?
 
     
Honorka 

Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: 2008-10-30, 14:12   

Wszystkie dochody jakie otrzymuje na dziecko otrzymuje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Można sie o nie starać tylko w wypadku posiadania odpowiednich dochodów ( a raczej braku dochodów). Ja jestem obecnie na końcówce urlopu wychowawczego, więc jako takich dochodów nie posiadam, aktywnie pracuje tylko mąż. A pieniądze te dostaje się po załączeniu we wniosku orzeczenia o niepełnosprawności.

Pozdrawiam :)
_________________
Nucleus Freedom. Marzec 2008
 
 
     
K.Sadowski 

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 42
Wysłany: 2008-10-31, 17:24   

Dzięki bardzo za odpowiedź. Tą sprawę znam, myślałem że może w ZUS-ie coś się zmieniło a umknęło mojej uwadze. Faktycznie MOPS ma stawki "głodowe" jeśli idzie o jakiekolwiek dodatki. Pozdrawiam
 
     
ibik 

Dołączyła: 19 Mar 2009
Posty: 1
Wysłany: 2009-04-04, 23:23   

nela Sorry, że wchodzę w słowo, ale mam poważny problem, jak chyba większość osób, które są posiadaczami Nucleusa Freedom. Problem dotyczy częstych usterek i napraw. Wszystko jest ok kiedy procesor jest na gwarancji, ale co potem? Wszelkie informacje proszę kierować na forum dyskusyjne implant ślimakowy dzięki.
 
     
niusiaso 
niusiaso

Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 7
Wysłany: 2010-02-17, 17:45   

Otrzymałam dziś orzeczenie o niepełnosprawności o dziwo-- :shock: ---lekkie choć wypis z Kajetan16.12.2009r -obustronny głęboki niedosłuch zmysłowo -nerwowy w zakresie wysokich i średnich częstotliwości. Jestem zakwalifikowana do implanyu slimakowego czekam na termin. :roll:

Czy to cud-czy brak kompetencji miejscowego orzecznika?
jak myslicie
 
     
Iwona 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 23 Sie 2008
Posty: 50
Wysłany: 2010-02-17, 19:24   

Ja tez mam 3 grupę. Lekarz powiedział, że skoro jestem samodzielna, nie wymagam opieki innych osób to tylko taką mogę dostać. Nieważne, że mam ubytek słuchu 100-110dB.
_________________
UP. NUCLEUS FREEDOM
UL. PHONAK SUPERO 412
 
     
Anděl 
Przyszły Protetyk Słuchu


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 139
Wysłany: 2010-02-17, 19:58   

Ja bym się odwoływała, bo rozmawiałam z prezesem PZG mojego i wspomniała mi, że jeśli jedno ucho przekracza 100 dB nie maja prawa dawać nam lekkiego ubytku niedosłuchu tylko dlatego, że na drugim mamy implant. A co z rehabilitacją i innymi czynnościami. Mają to w głębokim poważaniu i myślą, że jak za pstryknięciem placów będziemy wszystko słyszeć. W ZUS-ie również niestety przed 16 rokiem życia nikt mojej mamie nie powiedział, że należy mi się renta socjalna, a po 18 roku życia to już w ogóle nie chcieli mi przyznać :roll: Uznali, że skoro ładna, ręce i nogi mam to do pracy mogę iść...
Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, niestety w październiku czeka mnie komisja o Orzeczenie bo oczywiście mam okresowe,a nie stałe. Mam umiarkowane, ale zobaczymy co będzie potem... :-|
_________________
UL: 85-110 dB, Phonak Naida S III UP
UP: Cochlear Nucleus Freedom Hybrid - 23.03.2009

Zdolność mówienia należy do wrodzonych praw naturalnych każdego dziecka. Dla głuchego dziecka stanowi ona realną szansę utrzymywania kontaktu z otoczeniem.
 
     
niusiaso 
niusiaso

Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 7
Wysłany: 2010-02-17, 20:33   

U MNE PODOBNIE:RĘCE NOGI MAM PRACUJĘ MAM RODZINĘ DOM ,SAMOCHÓD TO CZEGO JESZCZE CHCĘ- ZASIŁĘK PIELĘGNACYJNY???

A CZY DODATEK PIELĘGNACYJNY NALEŻY MI SIĘ.? :roll:
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2010-02-18, 13:26   

Tak, niusiaso. Twoje kalectwo zalicza się do grupy lekkich. Gdybyś potrafiła udowodnić jeszcze inne schorzenia, to mogłabyś się starać o umiarkowane z ogónego stanu zdrowia.
Bywa jednak, że orzecznicy różnie się zachowują mimo wytycznych do przepisów. Z reguły jednak, jeśli już, naciągają "grupę" uczącym się.

Generalnie przecież to nie ma znaczenia! Jedyne bowiem profity, jakie Ci przysługują, to ulgi w zakupie pomocy medycznych i podobne. A te masz i tak.


Proszę nie krzycz! Wyłącz Caps Lock!
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
niusiaso 
niusiaso

Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 7
Wysłany: 2010-02-18, 20:14   

A czy po operacji zmienią mi grupę niepełnosprewności i można starać się o zasiłek pielęgnacyny.
pozd.
 
     
elektro 

Dołączył: 03 Paź 2009
Posty: 21
Wysłany: 2010-02-18, 23:43   

Odwołaj się . NIc nie kosztuje takie odwołanie.
A sa pewne warunki by uzyskac zasiłek pielegnacyjny.
Najlepiej miec stopien znaczny.
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2010-02-19, 11:47   

Nie, nie przysługuje Ci żaden zasiłek. Nie jesteś osobą niesamodzielną.

A na co Ci mają zmienić po operacji niby? Teraz słyszysz gorzej a po operacji będziesz słyszeć lepiej. Więc nie rozumiem Twojego toku myślenia.
Może fakt, że ludzie implantowani tracą czasem prawo do renty coś Ci uświadomi!
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,045 sekundy. Zapytań do SQL: 8