Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc
Autor Wiadomość
Ridhuani 
Ridhuani

Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-03-31, 17:01   Prośba o pomoc

Witam,
Jestem studentką III roku Audiofonologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Piszę prace licencjacką na temat tożamości kulturowej młodych głuchych użytkowników implantów ślimakowych.

Wybrałam ten temat po lektórze "Maski dobroczynności" Harlana Lane, a później "Culturally affirmative psychotherapy with Deaf persons" Neila Glickmana i wieleu artykułów na ten temat.

Chciałabym poznać Waszą opinię na temat kultury głuchych. Temu służy moja ankieta...
Jeśli mielibyście jeszcze jakieś uwagi, propozycje to będę bardzo wdzięczna.

Ankietę można znaleźć wpisując następujący adres w wyszukiwarkę:
http://www.ankietka.pl/survey/show/id/20686/tozsamosc-kulturowa-mlodych-osob-gluchych.html

Ankieta jest całkowicie anonimowa.
Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.
 
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2009-04-01, 15:44   Re: Prośba o pomoc

Ridhuani napisał/a:
Witam,
Jestem studentką III roku Audiofonologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Piszę prace licencjacką na temat tożamości kulturowej młodych głuchych użytkowników implantów ślimakowych.


Ale chodzi ci o Głuchych czy o niesłyszących? Którzy z nich mieliby wypełnić tę ankietę? Obie grupy? Czyją tożsamość chcesz badać?

Określenie "głusi", pisane z małej litery, jest przez wiele osób niesłyszących czy niedosłyszących nie do zaakceptowania.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Ridhuani 
Ridhuani

Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-04-01, 16:24   

Agg napisał/a:
Ale chodzi ci o Głuchych czy o niesłyszących? Którzy z nich mieliby wypełnić tę ankietę? Obie grupy? Czyją tożsamość chcesz badać?

Określenie "głusi", pisane z małej litery, jest przez wiele osób niesłyszących czy niedosłyszących nie do zaakceptowania.


Chodzi mi o obie grupy.
Zdaję sobie sprawę z tego, że są osoby Głuche i głuche.... moja praca polega na tym że opisuje osoby, które są świadome kultury Głuchych i osoby, które mimo iż są głuche z wielu przyczyn w życiu nie czują się członkami tej kultury.
W treści poprzedniego posta podałam tytuł zaakceptowany przez dziekanat.
 
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2009-04-01, 16:47   

Ridhuani napisał/a:
Agg napisał/a:
Ale chodzi ci o Głuchych czy o niesłyszących? Którzy z nich mieliby wypełnić tę ankietę? Obie grupy? Czyją tożsamość chcesz badać?

Określenie "głusi", pisane z małej litery, jest przez wiele osób niesłyszących czy niedosłyszących nie do zaakceptowania.


Chodzi mi o obie grupy.
Zdaję sobie sprawę z tego, że są osoby Głuche i głuche.... moja praca polega na tym że opisuje osoby, które są świadome kultury Głuchych i osoby, które mimo iż są głuche z wielu przyczyn w życiu nie czują się członkami tej kultury.
W treści poprzedniego posta podałam tytuł zaakceptowany przez dziekanat.


Aha, czyli masz na myśli osoby Głuche oraz niesłyszące. W takim razie wypełnię tę ankietę, szczególnie, że zapewne jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Na przyszłość jednak chciałabym Ci zwrócić uwagę, że określenie "głuchy", pisane z małej litery (nie dotyczące osoby przynależącej do Kultury Głuchych) jest mocno kontrowersyjne, i bywa uznawane wręcz za obraźliwe.

Pozdrawiam.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Anděl 
Przyszły Protetyk Słuchu


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 139
Wysłany: 2009-04-01, 16:48   

Chętnie pomogę, bo wiem co to znaczy być studentka w dodatku z głębokim niedosłuchem świeżo po implancie ;)
_________________
UL: 85-110 dB, Phonak Naida S III UP
UP: Cochlear Nucleus Freedom Hybrid - 23.03.2009

Zdolność mówienia należy do wrodzonych praw naturalnych każdego dziecka. Dla głuchego dziecka stanowi ona realną szansę utrzymywania kontaktu z otoczeniem.
 
     
Ridhuani 
Ridhuani

Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-04-01, 17:08   

Agg napisał/a:
Na przyszłość jednak chciałabym Ci zwrócić uwagę, że określenie "głuchy", pisane z małej litery (nie dotyczące osoby przynależącej do Kultury Głuchych) jest mocno kontrowersyjne, i bywa uznawane wręcz za obraźliwe.


Dziękuję za wszelkie uwagi....
powoli się uczę, przepraszam jeżeli kogokolwiek uraziłam
 
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2009-04-01, 17:10   

Tak w ogóle to poza tym nieszczęsnym "głuchym" ankieta jest bardzo interesująca. Chętnie bym zobaczyła pracę, która powstanie. Pokażesz nam?

Andel - ja na implant zdecydowałam się dopiero po studiach. Pewnie byłoby mi łatwiej, ale z drugiej strony najwyraźniej nie byłam gotowa. Ciekawa jestem, jak Ci z tym pójdzie.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Ridhuani 
Ridhuani

Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-04-01, 17:42   

Agg napisał/a:
Tak w ogóle to poza tym nieszczęsnym "głuchym" ankieta jest bardzo interesująca. Chętnie bym zobaczyła pracę, która powstanie. Pokażesz nam?


Jeśli tylko ktoś będzie zainteresowany to jak najbardziej ;)
 
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-04-01, 23:52   

No cóż, wypełniłem. Jednak jako wieczny malkontent przyczepiłbym się do wielu rzeczy. Trochę za późno, rozumiem oczywiście. Proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na pytania 9, 19, 22.
Forma odpowiedzi - zgadzam się itd. - też pewnie może wprowadzać jakieś zamieszanie wśród ankietowanych. Chyba prościej byłoby użyć zwrotów tak i nie.
Chciałbym przypomnieć, że skoro ankieta skierowana jest również /a może przede wszystkim/ do środowiska osób Głuchych to musi być jednak tak skonstruowana aby wykluczała odpowiedzi nieprawdziwe, wynikające z niezrozumienia pytania/odpowiedzi.
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
bartek 

Dołączył: 16 Sty 2007
Posty: 11
Wysłany: 2009-04-03, 11:09   

Innymi słowy - powinna być w PJM. Byłem niedawno na wykładzie o tożsamości p. Kobosko, której metodologia badań grupy Głuchych i niesłyszących bardzo mi się podobała - ta sama ankieta skierowana do obu grup była im przekazana w dwóch językach - polskim i PJM. Można było sobie wybrać język badania i z pewnością sprawiło to, że samo badanie stało się wiarygodne.

Ja osobiście uważam, że ankiety w języku polskim badające kulturę Głuchych, tożsamość środowiska, itd., mijają się z celem. Co jest przecież napisane w książce Harlana Lane.
_________________
Bartek
UL: 100 - 110 dB, Supero 412
UP: MED-EL Pulsar, TEMPO+ od 17.03.06 do czerwca 2007, obecnie OPUS 2
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2009-04-03, 12:04   

bartek napisał/a:
I
Ja osobiście uważam, że ankiety w języku polskim badające kulturę Głuchych, tożsamość środowiska, itd., mijają się z celem. Co jest przecież napisane w książce Harlana Lane.


Ankieta, o której tu mówimy, to jeszcze nic pod tym względem. Jest napisana normalną polszczyzną, całymi zdaniami, większość w miarę wykształconych Głuchych ją chyba zrozumie. Ale kiedyś widziałam ankietę, przeznaczoną właśnie dla Głuchych, która polegała na odniesieniu do siebie kilkuset przymiotników z języka polskiego (test przymiotnikowy ACL). Świetny pomysł...
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
bartek 

Dołączył: 16 Sty 2007
Posty: 11
Wysłany: 2009-04-03, 12:35   

To prawda - większość wykształconych Głuchych by ją zrozumiała. Ale wtedy badanie nie jest skierowane do całego środowiska Głuchych i niesłyszących, tylko do osób, które znają język polski i mają wadę słuchu. Wyniki oczywiście wtedy będzie można odnieść tylko do tej grupy, a nie do całej społeczności - tu nie będą reprezentatywne.
_________________
Bartek
UL: 100 - 110 dB, Supero 412
UP: MED-EL Pulsar, TEMPO+ od 17.03.06 do czerwca 2007, obecnie OPUS 2
 
     
Ridhuani 
Ridhuani

Dołączyła: 31 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-04-05, 21:23   

bartek napisał/a:
Innymi słowy - powinna być w PJM. Byłem niedawno na wykładzie o tożsamości p. Kobosko, której metodologia badań grupy Głuchych i niesłyszących bardzo mi się podobała - ta sama ankieta skierowana do obu grup była im przekazana w dwóch językach - polskim i PJM. Można było sobie wybrać język badania i z pewnością sprawiło to, że samo badanie stało się wiarygodne.

Ja osobiście uważam, że ankiety w języku polskim badające kulturę Głuchych, tożsamość środowiska, itd., mijają się z celem. Co jest przecież napisane w książce Harlana Lane.


Zdaję sobie sprawę, że każdy z ankietowanych powinien mieć możłiwość wyboru w jakim języku woli wypełnić ankietę.... Niestety na takie badania potrzeba dużo więcej czasu. Przede wszystkim należałoby ją przetłumaczyć na PJM i nagrać...później tłumacz musiałby ją spowrotem przetłumaczyć na język, w którym została napisana i tak wkółko...do momentu kiedy efekty takiej pracy byłyby zadowalające. Następnie należałoby zabrać grono osób, które zechciałoby odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie i zapytać o ich preferencje językowe. Osobom, które wybrałyby JP wysałać ją mailem lub dać do wypełnienia na stronie. Osobom, które wybrałyby PJM po uprzednim umówieniu się na spotkanie zaprezentować na płycie w obecności tłumacza. Niestety nie dano mi tyle czasu, żeby zrobić to jak chcę. Zdaję sobie sprawę z tego, że wyniki ankiety w obecnej wersji nie będą się odnosiły do całej społeczności Głuchych.
 
 
     
A.Nowogrodzka 
alka

Dołączyła: 19 Lut 2007
Posty: 15
Skąd: lublin
Wysłany: 2009-04-10, 21:28   

wypełniłam ankietę i szczerze mówiąc, że trochę za bardzo są moim zdaniem ogólnikowe pytania gdyż czasem nie wiedziałam o co chodzi konkretnie. może mam jeszcze za ubogie słownictwo, ale cóż nie chcę krytykować, tylko walę prosto z mostu. :-)
_________________
to ja alka. miałam operację w 2005 roku.
 
     
Anděl 
Przyszły Protetyk Słuchu


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 139
Wysłany: 2009-04-16, 19:35   

Ogólikowe czy nie, ważne, że z dobrej chęci zechcieliśmy pomóc to się chyba liczy prawda? :-)
_________________
UL: 85-110 dB, Phonak Naida S III UP
UP: Cochlear Nucleus Freedom Hybrid - 23.03.2009

Zdolność mówienia należy do wrodzonych praw naturalnych każdego dziecka. Dla głuchego dziecka stanowi ona realną szansę utrzymywania kontaktu z otoczeniem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,034 sekundy. Zapytań do SQL: 9