Poprzedni temat :: Następny temat
Rehabilitacja psycho-akustyczna
Autor Wiadomość
A.Lorens 

Dołączył: 21 Gru 2006
Posty: 1
Wysłany: 2007-02-23, 15:21   Rehabilitacja psycho-akustyczna

Implant, posiada ogromne możliwości, ale jest tylko urządzeniem, protezą. Urządzenie to należy dopasować indywidualnie dla każdego pacjenta.

System implantu składa się z części wszczepialnej, dzięki której możliwa jest stymulacja elektryczna nerwu słuchowego oraz części zewnętrznej – procesora mowy, który odbiera dźwięk i zamienia go na odpowiedni bodziec elektryczny.

Stymulacja elektryczna zastępuje uszkodzone fragmenty ucha wewnętrznego. Odpowiadają one za zamianę dźwięku będącego drganiami cząsteczek powietrza w impulsy neuronalne. Impulsy te przez mózg odbierane są jako wrażenie słuchowe, czyli słyszenie. Ponieważ u każdego ucho wewnętrzne i nerw słuchowy jest inny, należy indywidualnie dobrać parametry stymulacji elektrycznej. Trzeba „nauczyć” procesor mowy właściwego przetwarzania dźwięku na indywidualnie dobrane dla danego ucha bodźce elektryczne.

Aby było to możliwe należy najpierw poznać właściwości elektryczne ucha. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania audiologiczne. Na podstawie ich wyników programuje się, czyli dopasowuje procesor mowy. Badania audiologiczne dotyczą wybranych cech dźwięku takich jak wysokość czy głośność. Pacjent musi sam decydować czy to co słyszy „elektrycznie” jest dla niego ciche czy głośne, czy dźwięk jest niski, buczący, a może wysoki piszczący. W wielu przypadkach pacjent przebywał w świecie ciszy przez dłuższy czas, jego mózg zdążył zapomnieć lub nigdy się nie nauczył właściwie odbierać i oceniać dźwięki. A zatem konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich treningów słuchowych, aby móc dane badanie wykonać i otrzymać wiarygodne wyniki na podstawie, których można dopasować procesor mowy.

Ze względu na to, że w miarę nabywania nowych doświadczeń słuchowych nerw słuchowy oraz odpowiednie słuchowe obszary w mózgu podlegają pewnym zmianom, należy również dokonywać zmian ustawień procesora mowy. W ten sposób możliwe jest przekazywanie maksimum informacji o dźwiękach, co ma kluczowe znaczenie w kontekście rozumienia mowy. Ponadto bez właściwie zorganizowanej i prowadzonej terapii, system implantu ślimakowego nie spowoduje, że uzyskana dzięki niemu możliwość słyszenia przerodzi się w świadome i aktywne słuchanie, które w efekcie prowadzić będzie do rozumienia czy tak oczekiwanego u dzieci – spontanicznego mówienia. Dlatego należy zwrócić uwagę na rolę i znaczenie wychowania i treningu słuchowego.


Słuchanie jest bardzo ważne i intensywnie rozwija się zwłaszcza we wczesnym okresie życia. Wszystkie dzieci słyszące i niesłyszące, mogą nauczyć się słuchania. Jednak warunkiem sukcesu jest systematyczne, dobrze zaplanowane działanie. Działanie, które należy rozpocząć wraz z zaopatrzeniem dziecka w pierwsze aparaty słuchowe i kontynuować w całym procesie rehabilitacji. Bez względu na fakt, czy decydujemy się na implant ślimakowy, czy nie. Niestety brak widocznych postępów u dziecka w okresie korzystania z aparatów często „zwalnia” rodziców z prowadzenia tego typu zajęć. Ze zdziwieniem reagują więc oni na wiadomość, że mimo zastosowania implantu trzeba znowu powrócić do ćwiczeń słuchowych. Podobne stanowisko prezentują niekiedy osoby dorosłe, które wraz z podłączeniem procesora mowy oczekują natychmiastowego powrotu do swobodnego odbioru mowy na drodze słuchowej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w odniesieniu do tej grupy pacjentów systematyczny trening słuchowy znacznie skraca czas powrotu do umiejętności, jakie posiadali oni w okresie, kiedy ich słuch funkcjonował prawidłowo. Naszym celem jest więc przekonanie pacjentów do intensyfikacji ćwiczeń słuchowych prowadzonych zarówno w oparciu o dźwięki przedmiotowe, jak i o materiał słowny. Wspomnieliśmy, że takie podejście reprezentują wszyscy specjaliści, uczestniczący w pooperacyjnej rehabilitacji pacjentów implantowanych. Jest to kolejna zasada, której przestrzegamy. Otóż skuteczna pomoc musi być oparta na ścisłej współpracy lekarza, inżyniera klinicznego i zespołu terapeutów, który tworzą surdologopeda, surdopedagog i psycholog.

Tylko stała wymiana informacji między poszczególnymi specjalistami, wspólne prowadzenie zajęć
rehabilitacyjnych umożliwia właściwe dopasowywanie odpowiedniej protezy słuchu oraz prowadzenie
odpowiedniej terapii. Ponieważ opieka nad pacjentem implantowanym obejmuje badania
audiologiczne, które trzeba co określony czas powtarzać, wielokrotne zmiany ustawień procesora
mowy oraz prowadzenie terapii, określana jest ona często jako rehabilitacja psycho-akustyczna.

Jej właściwa organizacja i prowadzenie daje możliwość pełnego spojrzenia na potrzeby pacjentów, a tym samym na tworzenie indywidualnego programu pracy z konkretnym dzieckiem lub osobą dorosłą. Przywrócenie pacjentom możliwości słuchowego odbioru bodźców akustycznych, a dzięki systematycznemu treningowi – budowanie lub odtwarzanie możliwości podejmowania komunikacji słownej, której zaburzony rozwój spowodowany jest ubytkiem słuchu to cele, które towarzyszą naszej pracy z pacjentami w różnym wieku. O tym jakie badania audiologiczne są wykonywane, jak na ich podstawie dopasowywany jest system implantu, jakie formy pomocy i jakie ćwiczenia proponujemy pacjentom implantowanym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu może być tematem następnych postów.

mgr Agnieszka Pankowska, surdologopeda
dr inż. Artur Lorens, bioakustyk
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy
Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
 
     
Honorka 

Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: 2008-02-15, 23:55   

Wiem, że po założeniu implantu u mojego dziecka to w dużej mierze ode mnie jako rodzica będzie zależało jak szybko i w jakim stopniu mój syn zacznie się samodzielnie posługiwać mową. Oczywiście jestem objęta programem rehabilitacji, zapewnione mam także indywidualne spotkania z logopedą, jednak chciałabym się dowiedzieć jakiego rodzaju ćwiczenia, z wykorzystaniem jakich dostępnych w domu środków mogę z dzieckiem na co dzień wykonywać. Prosiłabym o pomoc, bądź źródła w których znajdę coś na ten temat (książki, poradniki itp.)
_________________
Nucleus Freedom. Marzec 2008
 
 
     
MariuszR 

Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-12-01, 19:00   

Witam wszystkich.
Jestem ojcem dziecka berdzo słabo słyszącego. Na domiar złego córka choruje na padaczkę. Jako niepełnosprawne dziecko dostała propozycje implantowania. Ja z żoną jesteśmy w fazie niezdecydowania , gdyż córka nie miała ataków od paru lat, i trochę się boimy, czy wszczepienie implantu nie zachwieje tej równowagi.

Bardzo prosimy o wypowiedzi na ten temat znawców lub osób które sa po implantowaniu z podobnymi zabużeniami. Chodzi nam głównie o to czy implantowanie może miać jaki kolwiek wpływ negatywny w takiej sytuacji i jeżeli tak, to jak wielki?

Z góry dziekujemy za zainteresowanie i wypowiedzi.
Mariusz i Ania
 
     
dorota 
:)

Dołączyła: 22 Lut 2010
Posty: 4
Wysłany: 2010-02-22, 16:39   

HEJ MOJ MAZ MA JUZ ZA SOBA REHABILITACJE PSYCHOLOGICZNA JEGNAK JEST PROBLEM Z REHABILITACJA KTORA MAZ MA Z LOGOPEDA BO CWICZYMY I CWICZYMY I SA MAŁE POPRAWY JAK MAM POMOC MEZOWI ZEBY ZACZAŁ SŁYSZEC JAK INNI PO 2 LATACH ?
_________________
chciałabym zeby implant zadziałam i u mojego męża zeby choc troche zaczał słyszeć ....
 
     
aralka 

Dołączyła: 26 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: 2010-02-25, 23:38   

prosta odpowiedz,

to znaczy, że mężowi implant po prostu nie odpowiada.

tak jak mi.
ale odpuściłam sobie, bo nie to jest najważniejsze w życiu.
Ważniejsze jest to mieć zdrowy umysł i ręce, by móc pracować.
i przede wszystkim akceptacja samego siebie
_________________
UL - Phonak 412
UP - Medel Opus 2 (marzec 2008r)

Wielki przeciwnik implantacji u małych dzieci ...
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2010-02-26, 01:02   

aralka napisał/a:
prosta odpowiedz,

to znaczy, że mężowi implant po prostu nie odpowiada.

tak jak mi.



Zdecydowana opinia, Aralko. Proste odpowiedzi sa takie fajne.

Znasz tego pana? Wiesz, czy kiedys byl slyszacy, czy nie? Wiesz, jaka jest przyczyna utraty sluchu? Wiesz, czemu ma problemy z implantem? Przyczyn moze byc bardzo wiele, a my nie znamy nawet jego historii.

Cytat:

ale odpuściłam sobie, bo nie to jest najważniejsze w życiu.


Zgadzam sie, jednakze jestesmy tu na forum implantowym i sluzy ono rozwiazywaniu problemow z implantami.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
dorota 
:)

Dołączyła: 22 Lut 2010
Posty: 4
Wysłany: 2012-01-04, 15:33   

hej odpowiem troche po czasie wiec moj mąz jest po zapaleniu opon mózgowych i dalej małe efekty cos daje implant bo znowu słyszy dzwieki mój mąż słyszał kiedyś normalnie pare lat temu zachprował i na skutek tego stracił słuch.
czemu mówisz ze sie poddałas ze słuchem nie chcesz próbowac ? wiem to wkurza do łez bo wiem jak mój mąą zsie meczy ze nie słyszy bo chce pogadac z nim i czesto powtrazam po 15 razy zeby zrozumiał i to go wkurza ze nie rozumie ale bedziemy probowac bo mamy malutkie dwie corki które nie rozumieja ze tataus niesłyszy bo mowi normalnie no i juz ma w 80%opanowane czytanie z ust
_________________
chciałabym zeby implant zadziałam i u mojego męża zeby choc troche zaczał słyszeć ....
 
     
Ela 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 295
Wysłany: 2012-01-09, 19:43   

Witaj Dorotko. Odczytałam Twoje pytania ze skrzynki prywatnej, ale odpisać nie mogę tam. Dlaczego? Bo zablokowałaś PW czyli wiadomości tylko do ciebie przeznaczone.
Co do pytań to w/g mnie zbyt krótki czas by wszystko mąż już rozumiał. Im wiek starszy tym trudniejszy.Ja chodziłam do logopedy, ale na skierowanie od lekarki otolaryngolog. Sama poprosiłam i dostałam. Za wizyty tam nie płaciłam bo wszystko przebiegało w ramach NFZ.Pierwszy rok to byłam nie zachwycona swoimi postępami. Nie miałąm pomocy w domu. Sama brnęłam do przodu.Po 2 latach było już lżej odnośnie rozumienia mowy. Po 2,5 roku przestałam chodzić do logopedy a przeszłam na skype by rozmawiać z innymi i tak minęły mi już 4 lata. Jestem na tyle już samodzielna, że wszystko załatwiam sama nawet przez telefon. Telefon trudna sprawa ale przykładam do cewki, a mam głośnomówiący i jakoś na krótkie rozmowy mi się udaje. Jak nie jestem pewna czy załatwię idę ,jadę osobiście ewentualnie piszę e mail. Rozumienie mowy to długa rehabilitacja i nic na siłę. Wolniej łatwiej się uczy.
Co do buziek spróbuję od swojej logopedy dostać ale wątpliwa to sprawa. Nie obiecuję jednak zbyt wiele. Odblokuj swoją skrzynkę prywatną. ;-)
Pozdrawiam już w nowym roku Ela
 
     
flowers17 


Dołączyła: 25 Lis 2007
Posty: 59
Wysłany: 2014-11-19, 17:36   

Jak taka rehabilitacja osób dorosłych wg was powinien wyglądać w domu?
_________________
UP - Implant MED-EL Sonata od wrzesień 2014r / Opus2
poprzedni: Combi40+ 1999-2014r
 
     
Ela 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 295
Wysłany: 2014-11-20, 20:44   

flowers17 napisał/a:
Jak taka rehabilitacja osób dorosłych wg was powinien wyglądać w domu?


Mam płyty z Kajetan. Mam też wydruki co słyszę. Tak uczę się w domu przy komputerze. Potem mam wyjazd do Kajetan na " egzamin" - czyli rehabilitację.
Gotuję czy sprzątam - wyłączam UP (starszy) i słucham tylko UL.
Tak samo robię wszędzie gdzie się da nawet w sklepach. Jednak jak mam rozmawiać płacić itp. włączam UP. Z mową i rozumieniem na razie UP + UL. Samo lewe kiepsko rozumie muszę widzieć usta.
 
     
flowers17 


Dołączyła: 25 Lis 2007
Posty: 59
Wysłany: 2014-11-21, 00:15   

aralka napisał/a:

to znaczy, że mężowi implant po prostu nie odpowiada.
tak jak mi.
ale odpuściłam sobie, bo nie to jest najważniejsze w życiu.


A teraz pytanie do ciebie, po ilu latach implantowania poddałaś się tzn rzuciłaś implant? Nie rehabilitowałaś się czy po prostu nie działał dobrze implant?

Rozumiem, że nie każdy osiąga dobre efekty z różnych powodów. Powody mogą być: Brak lub zbyt mało rehabilitacji (to akurat można zwalić winę pacjenta), ale są rzeczy, które nie są z winy pacjenta: zbyt długo ucho jest nieużywane, źle włożone elektrody, słabo nerw pracuje, mózg jest mało elastyczny, żeby szybko osiągnąć efekty, albo implant jest awaryjny, tylko o tym się nie wie.

Jestem po dwóch operacjach. Po pierwszej implantacji jakiś rewelacyjnych efektów nie miałam, owszem rozumiałam, ale mowa była troszkę stłumiona, dlatego musiałam patrzeć na usta. Ale po drugiej operacji po wymianie implantu widzę lepsze efekty niż stary implant :) Oczywiście muszę się rehabilitować, bo zupełnie inaczej słyszę.
_________________
UP - Implant MED-EL Sonata od wrzesień 2014r / Opus2
poprzedni: Combi40+ 1999-2014r
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,029 sekundy. Zapytań do SQL: 8