Poprzedni temat :: Następny temat
Słyszenie przez implant
Autor Wiadomość
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-08-26, 19:09   Słyszenie przez implant

Natknęłam się w internecie na takowy filmik https://www.youtube.com/watch?v=SpKKYBkJ9Hw

Czy rzeczywiście tak wygląda słyszenie przez implant ? Wiem, że osoby, które mają tylko implant, mogą słyszeć inaczej dźwięk w tym filmie ale ktoś kto ma aparat i implant raczej zauważy różnicę.
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-08-27, 09:17   

Jest to jakiś filmik poglądowy. Ktoś poszatkował po prostu kawałek muzyki, aby uwypuklić różnice w rozwoju technologii implantów.
Przynajmniej tak ja pojmuję jego cel.
Nie jest to w żadnej mierze odzwierciedlenie tego, co się słyszy. ;-)

Poza tym akurat muzyka nie jest wyznacznikiem żadnym, bo implant słuchowy wymyślono po to, aby odróżniać dźwięki otoczenia, co mogło być pomocne osobom głuchym w orientacji. I ewentualnie rozumienie podstawowych zwrotów z życia codziennego.
Potem (owe 6 i 8 kanałów) pozwalało na rozumienie trochę większego zasobu słów.
Dopiero implanty dwunastokanałowe przyniosły znaczącą poprawę rozumienia mowy.
Tutaj być może odezwą się pierwsi pacjenci z tymi 8-kanałowymi i powiedzą, że plotę bzdury, bo oni całkiem sporo rozumieli. :-) I będą mieć rację. Bo tak to już jest - jeden słyszy tak, jak na tym przykładowym filmiku, inny znacznie lepiej pomimo tej samej technologii. Elektronika swoje, a życie swoje. ;-)

Teraz do rzeczy - ja nie widzę znaczącej różnicy między pokazanym przykładem 6 kanałów i 8. Dopiero 12 kanałów daje odczucie jakiejś głębi dźwięku. Oczywista poprawa przy 20 kanałach. I - przynajmniej u mnie - wręcz uderzająca różnica między tym, co poszatkowano jako wzór dla 20 kanałów, a tym, co w rzeczywistości w głośnikach ja słyszę!
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-08-29, 16:31   

Dziękuję Mirku za odpowiedź.
Czyli słyszenie jest u Ciebie bardziej naturalne a nie elektroniczne, komputerowe jak przedstawiono w filmiku
_________________
UL - Oticon Alta
UP - Med-el Concerto / Opus 2
 
     
Witek W. 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2012
Posty: 146
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-29, 21:20   

Mogę dołączyć do opinii Mirka, ale ja jestem po pierwsze hybrydowiec, po drugie aparatowiec ;-)
Czasem wyłączam wszystko co akustyczne i słucham tylko przy pomocy implantu. Niekiedy muzykę mi się tak lepiej odbiera, nie zawsze, nie wszystko i... nie wiem dlaczego.
U mnie wszystko zdecydowanie inaczej brzmi niż w tym filmie, dużo bardziej naturalnie :-)
Ale to dopiero po ponad roku treningu tak się zrobiło.
Na początku było brzęcząco, i choć mowa była zrozumiała, to niezbyt ładna.
Pozdrawiam W.
_________________
http://kuszacydokwadratu.blogspot.com/
https://500px.com/wwiszniewski
UL - Med-El Sonata: 03.10.2012 / Med-El Opus 2: 26.11.2012 / Med-El Duet 2: 24.12.2012
UP - Oticon Go Pro
 
     
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-08-30, 09:55   

Witku, miło słyszeć (a raczej czytać), że dźwięki z implantu są bardziej naturalne. Wiadomo, że nie od razu. W końcu jak to się mówi - trening czyni mistrza ;)
Dzięki takim wypowiedziom mniej się boję bo szczerze powiedziawszy byłam naprawdę przerażona tym filmikiem.
_________________
UL - Oticon Alta
UP - Med-el Concerto / Opus 2
 
     
Ela 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Mar 2010
Posty: 295
Wysłany: 2014-08-30, 16:16   

Odsłuchałam całą muzyczkę, ale nie umiem się wypowiedzieć co do jej jakości.
Mam Pulsar, i Sonatę z tego roku. Muzyka coś mi fałszywie brzmi jednak nie każda. W plenerze super się słucha muzykę poważną, rozrywkową dla każdego włącznie z Disco i tu Was zaskoczę; Nie lubię Jazzu, Sunrise, Metaliki. Tej z płyty (wiem z Mirka wypowiedzi, że to składanka) gdyby nie ta dyskusja wcale do końca bym jej nie odsłuchała. Dla mnie jest "brzydko brzmiąca". Sprawdzałam kawałkami raz 2 ucha i wyłączając po jednym. Zero przyjemności :-( Każde ucho inaczej słyszy a dwa fałszują przynajmniej ja tak odbieram.
 
     
Adam89 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 138
Wysłany: 2014-09-04, 21:26   

Odsłuchałem lepszym uchem mowę przy 20 kanałach i porównałem potem "normal speech" w samym implancie z zatkanym lepszym uchem i stwierdzam, że nie jest tak strasznie jak tutaj przedstawiają :-)

W tym drugim przypadku słyszę to na razie jako artykułowane piski, chociaż jeszcze u mnie jest za wcześnie na pełne rozumienie. Za jakiś czas będzie jeszcze lepiej :-)
_________________
UL - niesłyszące od 1993 r. - Nucleus 6 (aktywacja 18 XI 2013 r.)
UP (Phonak Bolero Q70, wcześniej Widex Inteo-9) - stan od 1990r.:
- - - 10 db - - 75 db - - - 85 db - - - 75 db - - - 65 db
do 500 Hz - 1000 Hz - 2000 Hz - 4000 Hz - 8000 Hz
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2014-09-07, 13:50   

Nie jest to w żadnej mierze odzwierciedlenie tego, co się słyszy. ;-)

i tu sie myllisz Mirku :-/
 
     
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-09-07, 17:55   

Darekryki - u ciebie słyszenie jest mało naturalne ?
_________________
UL - Oticon Alta
UP - Med-el Concerto / Opus 2
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2014-09-07, 19:58   

czy naturalne,,,,, :?: to kwestja czasu jaki ma sie implant. to nie daje takiego dzwieku jaki byc powinien ale my z implantami wiemy o tym na poczatku- wmawia sie ludzom ze to mozg cos zapomniał itd ale ,,, mozg ma sie tu dostosowac i uznac to co jest inne za cos naturalnego i oczywistego i,,, to działa :-D pozniej nie jest sie w stanie ocenic lub ma sie bardzo ograniczona ocene,,, po krótce,,, to moze nie jest az taka róznica jak na tym filmiku ale ,,, dzwiek nie jest idealny co na szczescie z biegiem czasu coraz trudniej stwierdzic poniewaz przyzwyczajamy sie do tego co mamy :mrgreen: poczatek moze byc duzo gorszy niz ten filmik ale pózjej ,,, wrazenia sluchowe coraz czesciej wywoluja banan na gębie :mrgreen:
 
     
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-09-08, 12:56   

Ja wiem, że dźwięki nigdy nie będą jak w naturalnym słyszeniu. Ale chodziło mi o to czy chociaż trochę będą zbliżone do naturalnych. Czy na pewno później nie będą takie zniekształcone/komputerowe/elektroniczne jak przedstawiono na filmie.
_________________
UL - Oticon Alta
UP - Med-el Concerto / Opus 2
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2014-09-08, 17:13   

na poczatku byc moze bedzie duzo gorzej ja podobnie ,,, no tylko ze duzoooo gorzej słyszalem po podłączeniu tego nie da sie nawet opisac jak mnie to zaskoczylo ze moze byc tak zle ale,,,,, z miesiaca na miesiac bylo coraz lepiej i ,,, nie zrozumiem wszystkiego w każdych warunkach ale nawet jak na osobe bardzo krytycznie podchodzacą do mzliwosci implantu jestem zadowolony :mrgreen: nie mam odczucia ze to jest sztuczne i nie prawdziwe - jest naturalnie jak na jedno ucho :mrgreen:
 
     
Ami 


Dołączyła: 10 Lip 2014
Posty: 23
Wysłany: 2014-09-08, 19:41   

A można zapytać jak wygląda sytuacja u ciebie z drugim uchem ? Czy jesteś zdany tylko na implant ?
_________________
UL - Oticon Alta
UP - Med-el Concerto / Opus 2
 
     
flowers17 


Dołączyła: 25 Lis 2007
Posty: 59
Wysłany: 2014-09-08, 23:25   

Nowe implanty są bardziej zbliżone do naturalnego słuchu.
Nie mogę powiedzieć co do filmu, bo obecnie nie słyszę nic.

Ale mogę jedno powiedzieć, że przy zmianie kodowaniu czuję bardzo dużą różnicę. Mam stary implant Combi40+ ale niebawem wymieniam na nowszy, które obecnie wszczepiają, wtedy wypowiem porównanie.

W starym kodowaniu (procesor Tempo+ używane 8 elektrod) dźwięki i mowa brzmiały twardo, bardziej elektroniczne wrażenie. Ale kiedy zmieniłam na nowe kodowanie, które stosuje się na nowych implantach (procesor Opus2 używane 12 elektrod) to dźwięki w pewnym sensie brzmią inaczej, bardziej przyjemniejsze i miękkie. Oczywiście więcej dźwięków słyszę, dodatkowe wysokich ton. Mowa także płynna i miękka, oczywiście wyraźniejsza. Już nigdy nie chciałam wracać do starego kodowania ;-)
_________________
UP - Implant MED-EL Sonata od wrzesień 2014r / Opus2
poprzedni: Combi40+ 1999-2014r
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2014-09-10, 04:47   

drugie to aparat lecz nie slysze dzwiekow powyzej 3khz wiec,,,, bez aparatu zle z aparatem tez nie dobrze ale jakies tam namiastki stereo są :-/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,029 sekundy. Zapytań do SQL: 8