Poprzedni temat :: Następny temat
Finansowanie
Autor Wiadomość
Piotr Krotosz 

Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-03-12, 08:58   Finansowanie

Wszystkie programy leczenia głuchoty i głębokich niedosłuchów w oparciu o implanty ślimakowe w Polsce realizowane są z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia. System implantu ślimakowego jest W PEŁNI REFUNDOWANY. Użytkownik nie płaci za implant ani nie ponosi żadnych kosztów związanych z przygotowaniem do operacji, sama operacja, jak i opieka pooperacyjna.

Jedyne koszta ponoszone przez pacjenta to koszta związane z codzienną eksploatacją procesora mowy - takie jak zakup baterii.
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2008-03-12, 20:36   

Dodajmy jeszcze do tego koszt ubezpieczenia. Nie jest obowiązkowe, ale kto by chciał ryzykować.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Honorka 

Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 50
Wysłany: 2008-03-12, 21:08   

Zdecydowanie ubezpieczenie w takim wypadku jest koniecznościa... Jak to sie mówi lepiej dmuchac na zimne
_________________
Nucleus Freedom. Marzec 2008
 
 
     
K.Sadowski 

Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 42
Wysłany: 2008-03-13, 10:48   

Mam nadzieję, że zasady ubezpieczeń procesorów zaczęły się zmieniać, bo jeszcze nie tak dawno był problem z ubezpieczeniem po skończeniu gwarancji (3 lata). Wersja ubezpieczenia była okrojona.
 
     
Małgosia R. 

Dołączyła: 07 Kwi 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-04-07, 21:01   

Witam, :->

mój synek być może będzie miał operację wszczepienia implantu. Jestem na etapie zbierania informacji na ten temat, ale i również zaznajamiania się z kosztami i innymi aspektami. Proszę o informację: jaka jest orientacyjna cena ubezpieczenia implantu i jakie firmy ubezpieczeniowe podejmują się ich ubezpieczenia?

Z góry dziękuję za pomoc - Małgosia.
 
     
Małgosia R. 

Dołączyła: 07 Kwi 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-04-07, 21:21   

Mam jeszcze dwa pytania: czy, jako rodzic mam wpływ na to jakiej firmy implant będzie miał mój syn i w ogóle jakiego rodzaju implanty są zakładane? Tu na forum wyczytałam dwa rodzaje: Nucleus Freedom i Opus.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc - Małgosia.
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2008-04-08, 17:42   

Małgosia R. napisał/a:


1. jaka jest orientacyjna cena ubezpieczenia implantu i jakie firmy ubezpieczeniowe podejmują się ich ubezpieczenia?

2. czy, jako rodzic mam wpływ na to jakiej firmy implant będzie miał mój syn i w ogóle jakiego rodzaju implanty są zakładane? Tu na forum wyczytałam dwa rodzaje: Nucleus Freedom i Opus.
Z góry dziękuję za pomoc - Małgosia.


1. kilkaset złotych rocznie. Podejmuje się tego Allianz (nie słyszałam dotąd o innych firmach), mogę podać namiar do pani, która ubezpiecza mój procesor.

2. nie wiem, czy masz na to jakiś wpływ, ale na pewno możesz o tym rozmawiać. Z tego co wiem, w Polsce występują implanty trzech firm: Cochlear (najnowszy model to wspomniany Nucleus Freedom), Med-El (Opus to jest nazwa procesora) oraz jest kilka implantów firmy Advanced Bionics.

One wszystkie różnią się trochę wyglądem, pewnymi dodatkowymi funkcjami, akcesoriami itd, również ceną ubezpieczenia, natomiast wszystkie działają na tej samej zasadzie, podobnie zużywają baterie i z tego co wiem dają takie same efekty rehabilitacji.

Trochę inna bajka to implant Duet, który łączy w sobie funkcje aparatu słuchowego i implantu.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Małgosia R. 

Dołączyła: 07 Kwi 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-04-08, 19:29   

Witam, :->

Agg dziękuję Ci za odpowiedź. Będę wdzięczna jeśli podasz mi namiar do Pani z Allianz :-D

Dziś również mam pytanie:
Implant to elektronika, która na pewno po jakimś czasie ulega zużyciu. Na jak długo "wystarcza" implant i procesor? Co później - kolejna operacja? Czy NFZ chociaż częściowo refunduje, jeżeli tak jest, następną operację i implant?
Nie mam wątpliwości, że jeżeli pomoże on synkowi, to na głowie staniemy, aby nie przerwać implantowania, ale lepiej wiedzieć, czy zacząć zbierać tą ogromną sumę już teraz.

Pozdrawiam - Małgosia.
 
     
Agg 

Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Cze 2007
Posty: 167
Wysłany: 2008-04-11, 00:54   

Namiar podam na priva.

Cytat:
Implant to elektronika, która na pewno po jakimś czasie ulega zużyciu. Na jak długo "wystarcza" implant i procesor? Co później - kolejna operacja? Czy NFZ chociaż częściowo refunduje, jeżeli tak jest, następną operację i implant?
Nie mam wątpliwości, że jeżeli pomoże on synkowi, to na głowie staniemy, aby nie przerwać implantowania, ale lepiej wiedzieć, czy zacząć zbierać tą ogromną sumę już teraz.


Trudne pytania, ale skoro żaden fachowiec nie odpowiedział... Implanty są projektowane tak, żeby działały wiele lat - pierwsze implanty, wszczepiane 25-30 lat temu, zapewne w większości jeszcze działają, o ile ich użytkownicy nie zdecydowali się na nowsze (wielokanałowe). Gwarancja producenta na część wewnętrzną to jest, o ile dobrze pamiętam, 10 lat, ale to nie znaczy, że po tych 10 latach to przestanie działać.

Ale też nie jest w pełni niezawodne. Wszystko może się popsuć. Znane mi są przypadki reimplantacji i nic mi nie wiadomo, żeby te osoby, które były jej poddane, musiały za to płacić. NFZ refunduje całą procedurę wszczepiania i chyba nie jest powiedziane, że tylko raz w życiu.

Tyle o części wewnętrznej. Co do procesora... to jest zdaje się trochę wstydliwa sprawa i jeszcze do końca nie wyjaśniona. Gwarancja producenta to 5 lat (oczywiście procesor może działać dłużej). Dziwnym trafem po tych 5 latach warunki ubezpieczenia ulegają gwałtownemu pogorszeniu. W cywilizowanych warunkach w zasadzie po tych 5 latach należałoby kupować nowy (przy okazji być może lepszy) procesor - ale NFZ nie finansuje w żaden sposób wymiany procesora na nowy. Jest dofinansowanie raz na 5 lat do aparatów słuchowych, a procesory implantów są w swego rodzaju próżni. Wygląda więc na to, że paradoksalnie zepsuta część wewnętrzna to jest, mimo konieczności operacji, mniejszy problem, niż zepsuty lub zgubiony, starszy niż 5 lat procesor!

Ale wracając do meritum. Wolałabym, żeby ktoś bardziej kompetentny albo doświadczony się na ten temat wypowiedział, bo ja mam implant od roku i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych czterech lat co nieco się uda uregulować ;-) Zapewne w przypadku konieczności wymiany można starać się o jakieś dofinansowania w różnych PCPRach, MOPSach, w NFZ i innych takich instytucjach. Była też niedawno w Kajetanach akcja wymiany starych procesorów na nowe, udało się na ten cel uzyskać jakieś pieniądze, ale nie wiem, na ile ta akcja jest jednorazowa (może Małgosia J. nam napisze coś więcej?)

Pozdrawiam.
_________________
http://ci.hell.pl/
UL: Nucleus Freedom od marca 2007
UP: ok. 90-100 dB, Widex P38
 
     
Rzeszowianin 
You'll Never walk alone

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Girona - ESP
Wysłany: 2011-01-15, 12:18   

Chcialbym sie dowiedziec czegos wiecej na temat implantow Duet ? bo byc moze pojde w tym kierunku (na lewe ucho implant a na drugie aparat sluchowy - u mnie jest to Oticon Tego Pro ) Moze ktos napisac wszystko co wie na ten temat ewentualnie gdzie szukac informacji na ten temat bo wujek Google dosc ogolnikowo o tym pisze ...
_________________
UL: Nucleus Freedom (aktywacja 18 kwietnia 2011)
UP: Nucleus 6 (aktywacja 27 grudnia 2013)
----------------------------------------------------------
Usted nunca caminaba solo ... con tal que tus sueños se hicieron añicos ... Nunca el mismo
 
 
     
mruczkin 

Dołączyła: 29 Mar 2010
Posty: 93
Wysłany: 2011-01-15, 12:36   

Rzeszowianin, wszystko zależy od tego jaki masz typ niedosłuchu, jak tam u Ciebie z decybelami wyglada. Czy będziesz łapał niższe dżwięki w Duecie. Czy "przed padnięciem" UL nosiłes na nim aparat?
_________________
UL: 98 dB, Phonak Supero 412; UP: 110 dB, Medel Duet od IV 2010, od VI 2011 Opus 2 Medel-a
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-01-17, 11:49   

Wujek Google ma całkiem sporo informacji o Duetach i Hybrydach.
Na forum też masz sporo linków.
Na polskojęzycznych stronach producentów jest na ogół dużo mniej informacji niż na oryginalnych.

Wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Systemy Duet i Hybrid obsługują jedno ucho , a nie dwa jednocześnie.
Ponadto decyzja jaki rodzaj implantu/systemu należy zastosować, aby to dało Ci najlepsze efekty, nie należy do Ciebie, lecz lakarza.
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
Rzeszowianin 
You'll Never walk alone

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Girona - ESP
Wysłany: 2011-01-17, 20:39   

Lakarza ? A kto to taki ? :D Ok wiem o co biega to fakt ze lekarz decyduje ale mnie bardziej interesuje to pod wzgledem roznic pod wzgledem dzialania i zastosowania . Ot taka zwykla ludzka ciekawosc .. Tak wiem wiem ze ciekawosc to pierwszy stopien do piekla :D
_________________
UL: Nucleus Freedom (aktywacja 18 kwietnia 2011)
UP: Nucleus 6 (aktywacja 27 grudnia 2013)
----------------------------------------------------------
Usted nunca caminaba solo ... con tal que tus sueños se hicieron añicos ... Nunca el mismo
 
 
     
Anděl 
Przyszły Protetyk Słuchu


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 139
Wysłany: 2011-01-18, 21:47   

A ja mam pytanie jak wygląda twój audiogram? Lekarze mówili Ci, że masz zachowane reszki słuchowe?
Poznałam niedawno dziewczynę, która mówiła mi, że prawdopodobnie będzie mieć Hybrydę jak ja, a tu zaskoczenie, że jednak nie, bo nie ma ani resztek słuchowych ani Duet by się nie sprawdził na jej niedosłuchu.
Ponoć dali jej nową wersję Medel Opus najnowszy <wybaczcie trzeci człon nazwy mi uciekł>.

Jeśli coś ma Cię zainteresować choćby różnica między Medelem a Freedomem to Paolo poruszył to na innym forum:
http://www.deaf.pl/index.php?topic=12383.0
_________________
UL: 85-110 dB, Phonak Naida S III UP
UP: Cochlear Nucleus Freedom Hybrid - 23.03.2009

Zdolność mówienia należy do wrodzonych praw naturalnych każdego dziecka. Dla głuchego dziecka stanowi ona realną szansę utrzymywania kontaktu z otoczeniem.
 
     
Rzeszowianin 
You'll Never walk alone

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Girona - ESP
Wysłany: 2011-01-19, 11:47   

Andel dziekuje za probe pomocy sprobuje gdzies zeskanowac swoj audiogram i zobaczymy co na to powiesz . Z tego co widze to moje lewe ucho jest gluche nic tak nie ma natomiast na prawym mam pomiedzy 95 a 115 (na to mam aparat sluchowy ktory jak na razie spelnia swoja funkcje - dzieki temu w sumie mowie i rozumiem to co sie do mnie mowi )
_________________
UL: Nucleus Freedom (aktywacja 18 kwietnia 2011)
UP: Nucleus 6 (aktywacja 27 grudnia 2013)
----------------------------------------------------------
Usted nunca caminaba solo ... con tal que tus sueños se hicieron añicos ... Nunca el mismo
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,032 sekundy. Zapytań do SQL: 8