Poprzedni temat :: Następny temat
Praca dla osoby niesłyszącej
Autor Wiadomość
Pomarańcza 


Dołączyła: 19 Gru 2008
Posty: 54
Skąd: Witunia
Wysłany: 2012-04-23, 22:31   Praca dla osoby niesłyszącej

Witam wszystkich.
Mam 16 lat, jestem w pierwszej klasie LO, i coraz częściej myślę o przyszłości - czyli studia, praca i tym podobne.

I tak pomyślałam, że mogłabym wykorzystać jakoś swoje doświadczenie z niedosłuchem i implantem w pracy.

Problem w tym, że kompletnie nie mam pomysłu, jak.
Chciałabym pracować z osobami które z tym się zmagają, rehabilitacja po włączeniu procesora czy jakoś tak.

Oczywiście logopedia czy coś w tym stylu odpada.

A może mogłabym pracować przy podłączaniu procesora czy coś podobnego? (Swoją drogą swoje podłączenie procesora wspominam jako totalną katastrofę)

Pozdrawiam.
_________________
UL- Med-El Pulsar (Opus 2) - podłączenie 12.01.2009
UP- Med-El Sonata Flex (Opus 2) - podłączenie 23.07.2012
 
 
     
Anděl 
Przyszły Protetyk Słuchu


Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 24 Mar 2009
Posty: 139
Wysłany: 2012-04-25, 18:02   

Pomarańcza coś co nazywasz rehabilitacją po włączeniu procesora to jest logopedia (chyba, że bardziej Ci chodzi o bycie tzw. inżynierem klinicznym po inżynierii akustycznej na AGH) ;)
Ja z swojej strony mogę ci powiedzieć, że jest masa kierunków (przynajmniej częściowo) pedagogicznych, gdzie mogłabyś się realizować z tym co napisałaś.

Wiadomo logopedia odpada ze względu na naszą "dyslalię audiogenną" wynikającą z dysfunkcji słuchowej.

Z mojego doświadczenia powiem Ci tak, ja w gimnazjum wiedziałam, że chcę pracować z dziećmi niesłyszącymi - wiem, rozumiem co to znaczy być niesłyszącą, ile trudu trzeba by coś w swoim życiu osiągnąć itp.

Obecnie w sierpniu skończę 24 lata mam licencjat z germanistyki i polonistyki ze specjalnością poradnictwo logopedyczne (co ja się na studiach nasłuchałam, że to tego i owego się nie nadaję bo głucha, bo niesłyszę i tak naprawdę, nikt konkretnego argumentu mi nie dał co im tak naprawdę przeszkadza oprócz mojego niedosłuchu) :roll: Mimo to dałam radę, bo z germanistyki poćwiczyłam język w liceum dzięki wymianie międzyszkolnej i słuchając wówczas niemieckiego zespołu. Obecnie kończę studia magisterskie uzupełniające z filologii polskiej, o ile nauczyciele, którzy nie "czują" naszych problemów, że uczeń z dysfunkcją słuchową nie popełnia specjalnie błędów składniowych, językowych, gramatycznych czy leksykalnych tylko wynika to z braku autokontroli i rejestru dostrzegania, że takie błędy popełnia, tak będą mieli przekonanie, że tacy uczniowie robią to specjalnie, a nie pofatygują się by się podszkolić - przynajmniej w większości. Po studiach magisterskich myślałam, żeby iść na surdopedagogikę - czyli to co od zawsze, czyli praktycznie od gimnazjum chciałam się realizować.
Jednak kochana Pomarańczo realia w Polsce nie prorokują pięknych kolorów barw jeśli chodzi o edukację. Raz, że nie ma miejsc dla młodych nauczycieli (chyba, że po znajomości), dwa chce się zlikwidować szkoły specjalne (w tym dla niesłyszących i dla dzieci z innymi schorzeniami). Poza magisterką kończę również zaocznie w Krakowie protetykę słuchu, gdzie w mojej Specjalistycznej Poradni Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu mam obecnie kontakt z pacjentami niesłyszącymi zarówno uczniami, małymi dziećmi jak i dorosłymi w kwestii dopasowania aparatów słuchowych, badań słuchowych, wycisków wkładek.

Owszem kusiła mnie logopedia a szczególnie kierunek w Lublinie:
- Logopedia z audiologią - no ale rozmawiając szczerze z moją logopedką o ile słuchowo funkcjonuje rewelacyjnie w duecie aparat + implant ślimakowy, tak z wymową szczególnie głosek syczących, szumiących i ciszących jest fatalnie i egzamin z poprawności wymowy byłabym zdyskwalifikowana.


Z mojej strony jeśli poważnie myślisz o pracy pod kątek aparatów słuchowym i implantów ślimakowych mogę ci polecić taki kierunek (choć nie wiem jakim typem ucznia jesteś czy humanistka czy ścisły umysł):
- Akustyka, Akustyka, specjalność protetyka słuchu, Akustyka, specjalność protetyka słuchu i ochrona przed hałasem - kierunki te znajdują się na UAM-ie w Poznaniu
- Pedagogika, specjalność wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, Pedagogika, specjalność wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe, Pedagogika specjalna: surdopedagogika - w zasadzie duże miasta: Poznań, Kraków, Warszawa, Lublin, Wrocław
- sama szukając coś dla ciebie znalazłam coś nowego w Łodzi: http://www.wsp.lodz.pl/Ed...-192_193-0.html
- http://www.polon.uw.edu.p...dyp_migowy.html studia podyplomowe (obecnie po uzyskaniu licencjata, dla niektórych uczelniach wymagają jednak magistra)
- http://www.zawod.swspiz.p...d=655&Itemid=94 - doradztwo zawodowe
- dobrym aspektem jest też psychologia kliniczna pod kątem wsparcia psychicznego dla rodziców, kiedy dowiadują się, że ich pociecha nie słyszy, niestety podczas wczesnej interwencji przy maluchach zapomina się, że oprócz dziecka tak naprawdę wsparcia psychicznego potrzebują rodzice (szczególnie Ci, którzy skreślają swoje dziecko na starcie, dopóki nie porozmawiają z taką osobą, która wszystko to przeszła czyli z innymi rodzicami lub z osobą niesłyszącą, która ma swoje osiągnięcia)

Ja ci powiem, że obecnie kariery edukacyjnej jako nauczycielka czy pedagog specjalny nie planuję, bo na studia podyplomowe wybieram kierunek: Administracja urzędów samorządowych i państwowych z językiem migowym ;)
Z mojej strony powiem Ci tak, realizuj się w tym co czujesz i kochasz i małymi kroczkami dąż do tego by marzenia spełniać. Ja tak zrobiłam i proszę bardzo udało mi się tam, gdzie chciałam. Jeśli będziesz chciała mnie o coś spytać pytaj śmiało. Nie jest powiedziane, że to co Ci zaproponowałam musisz wziąć pod uwagę, na tym forum jest dużo osób, które pomimo swojego niedosłuchu mam nadzieję, że spełniają się zawodowo w tym co robią i są usatysfakcjonowani tym - ale to zależy od nich co ci napiszą :)
_________________
UL: 85-110 dB, Phonak Naida S III UP
UP: Cochlear Nucleus Freedom Hybrid - 23.03.2009

Zdolność mówienia należy do wrodzonych praw naturalnych każdego dziecka. Dla głuchego dziecka stanowi ona realną szansę utrzymywania kontaktu z otoczeniem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,067 sekundy. Zapytań do SQL: 9