Poprzedni temat :: Następny temat
Grupa niesprawności
Autor Wiadomość
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2012-12-20, 19:12   

Powiem tak; jeśli nie przewidujesz w najbliższym czasie żadnych starań o rentę z tytułu niepełnosprawności, to ryzykujesz tylko tym, że będziesz musiała co jakiś czas udać się na kolejną komisję. Może co trzy lata na przykład. I nic gorszego, w świetle obowiązujących przepisów, nie mogą Ci zrobić. Po prostu nic.
Załóżmy (sama wiesz lepiej jak z Twoim zdrowiem), że obecnie bez większego problemu dostaniesz stopień umiarkowany. Oczywiście czasowo, bo stałe dostają tylko ci, których wobec wiedzy medycznej na teraz, nie da się wyleczyć. Czyli masz dwa albo trzy lata dostęp do świadczeń. Po tym czasie udajesz się na komisję, przedstawiasz "papiery" i
- dostajesz to samo na kolejny czas, bo Twoje postępy zdrowotne są znikome
- dostajesz stopień lekki, bo inne choróbska podleczone wystarczająco, a jak na razie z tytułu głuchoty lekki i tak Ci się należy (dla celów pozarentowych!).
- nabyłaś inne choróbska (tfu, tfu) i dadzą Ci umiarkowany na czas dłuższy niż miałaś.

Jak widzisz nie jest tak źle - trzeba tylko kompletować papiery i co (+/-) trzy lata grać głupa.

Pamiętaj jednak, że stopień umiarkowany to nie tylko przywileje, ale i trudności ewentualne. Tak czy inaczej musisz mieć kwit od lekarza, jakich prac/zawodów wykonywać nie możesz. Przewrażliwiony jakiś wypisze Ci tyle przeciwwskazań, że może być kłopot z pracą. :)
No i nie da się - teoretycznie - przekroczyć limitu 40 godzin pracy tygodniowo. ;)
O ile wiem zniknął też przepis o maksymalnie 7 godzinnym dniu pracy.
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2012-12-21, 06:09   

Mirku na komisji niestety jest cos takiego jak widzi mi sie orzecznika i jeden z ta samą choroba jest zdolny do pracy a drugi nie :mrgreen: poza tym rzeczywiscie tego lekkiego na dzien dzisiejszy nie zabiora wiec ryzyko to tylko strata czasu :lol:
 
     
Opus 2 
ela2

Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 78
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2012-12-21, 13:37   

Jak dla mnie to nie była strata czasu.Jeśli nawet by była to i tak bym się z tym pogodziła.Tylko raz dali mi na trzy lata,a potem już na stałe.Oni chyba nie mogą zaraz dawać na stałe.Ja dołączyłam całe ksero z Kajetan.Poprosiłam o to w Kajetanach i mi przysłali.Myślę,że próbować warto. ;-)
_________________
ela2
 
     
darekryki 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 168
Skąd: Ryki
Wysłany: 2012-12-21, 20:50   

strata czasu :arrow: miałem na mysli jak sie nie uda :mrgreen: ale fakt spróbowac zawsze warto jesli nie ma sie nic do stracenia :mrgreen:
 
     
Witek W. 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lut 2012
Posty: 146
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-13, 18:39   

Dzień dobry wszystkim :-)
Donoszę uprzejmie, że dzisiaj odebrałem orzeczenie.
Zaliczono mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, symbol przyczyny 03-L (czyli mowa lub słuch) i orzeczenie wydano na stałe :!:
Starałem się tylko i wyłącznie ze względu na słuch (innych dolegliwości nie dokumentowałem, bo brak lub nie są na tyle poważne).
Dokumentacja obejmowała:
1. Wniosek na druku pobranym w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
2. Zaświadczenie od lekarza prowadzącego z Kajetan wypisane na odpowiednim druczku pobranym w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
3. Kopię wypisu ze szpitala po implantowaniu, poświadczoną w Kajetanach
4. Aktualny audiogram
Podaję szczegółowo dokumentację, bo może ktoś będzie podchodził po raz pierwszy do tematu.
Młodsze osoby mogą pewnie nie dostać orzeczenia na stałe, tylko na jakiś okres typu 2 lata. Mnie - na pięć lat przez emeryturą - uznano za nie rokującego nadziei na poprawę i poniekąd słusznie ;-)
Pozdrowienia W.
_________________
http://kuszacydokwadratu.blogspot.com/
https://500px.com/wwiszniewski
UL - Med-El Sonata: 03.10.2012 / Med-El Opus 2: 26.11.2012 / Med-El Duet 2: 24.12.2012
UP - Oticon Go Pro
 
     
Opus 2 
ela2

Dołączyła: 22 Cze 2010
Posty: 78
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2013-11-13, 23:02   

Oj Witek a do jakich Ty się osób zaliczasz?Ja mam 2 lata więcej i też mi dali najpierw na 3 lata.Od trzech mam już na stałe grupę umiarkowaną i dostaję zasiłek pielęgnacyjny,bo uznali,że uszkodzenie rozpoczęło się przed 16-tym rokiem życia.Dokumentację opisałeś wspaniale.Nie wiem o jaką Ci poprawę chodzi,bo dla nas implantowanych czas jest sprzymierzeńcem.Przecież z dnia na dzień słyszymy lepiej.
_________________
ela2
 
     


Dołączył: 01 Sty 1970
Posty:
Wysłany: 2013-11-14, 15:39   

Ja mam rentę już od dwudziestu lat z ZUS.
Grupę umiarkowaną i zasiłek pielęgnacyjny dopiero od 3 lat bo wcześniej nie wiedziałam o tym.
Dwie choroby przewlekłe, które powstały w okresie dziecięcym nie rokujące poprawy a raczej stopniowe pogorszenie i jakoś nie chcą mi dać ani renty ani grupy na stałe :roll:
 
     
Silence 

Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-01-30, 13:36   

A czy można dostać grupę inwalidzką (nie chodzi o rentę) a sam stopień, lekki, z niedosłuchem na jedno ucho???
 
     
Rzeszowianin 
You'll Never walk alone

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Girona - ESP
Wysłany: 2014-01-30, 15:14   

Mysle ze spokojnie . Musisz tylko zebrac dokumentacje pobrac druk , dac swojemu laryngologowi do wypelnienia zlozyc w Mops lub Zus i czekac na termin komisji
_________________
UL: Nucleus Freedom (aktywacja 18 kwietnia 2011)
UP: Nucleus 6 (aktywacja 27 grudnia 2013)
----------------------------------------------------------
Usted nunca caminaba solo ... con tal que tus sueños se hicieron añicos ... Nunca el mismo
 
 
     
mirek 

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 16 Lip 2007
Posty: 428
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-01-30, 15:15   

Pewnie tak.
Poteoretyzować można.
Ja widzę trzy zależności:
- poziom ubytku słuchu
- wyuczony i wykonywany zawód
- lekarz (komisja) orzecznik
Powszechnie wiadomo, że pomimo istnienia prawa i wytycznych do niego, mniej więcej taki sam przypadek ludzki inaczej może być oceniony. ;-)
_________________
ESPrit 3G, maj 2005. Od grudnia 2010 Freedom.
 
     
Silence 

Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-01-31, 13:44   

W takim razie poczekam jeszcze na wyniki rezonansu, a to juz nie dlugo i sprobuje! :}
 
     
ewelina546 

Dołączyła: 25 Mar 2014
Posty: 5
Wysłany: 2015-06-24, 22:11   

Wydaje mi się, że otrzymuje się decyzję o niepełnosprawności. Warto utworzyć subkonto na http://www.fundacjaavalon...z_subkonto.html i otrzymywać pomoc finansową. Bardzo prosta sprawa i warto.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne fixing Program do sklepu
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 8